V Powiatowy Konkurs Recytatorski o tematyce wojennej, obozowej i patriotycznej

8 maja 2013 roku odbył się finał V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego o tematyce wojennej, obozowej i patriotycznej. Organizatorami konkursu są:
Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski i Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim Dorota Chojna. Nagrody, dyplomy oraz poczęstunek zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Nowodworskiego Ogólniaka, które otrzymało środki finansowe na organizację tego przedsięwzięcia od Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim.

W Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim zebrali się dzieci i młodzież ze szkół powiatu nowodworskiego wyłoniona w etapie międzyszkolnym
Najlepszymi okazali się:

Kategoria: szkoła podstawowa:
1 miejsce Julia Neumann- Szkoła Podstawowa nr 1  w Nowym Dworze Gdańskim
2 miejsce Wiktoria Krasowska- Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim
3 miejsce Edon Gurgurowci- Szkoła Podstawowa w Krynicy Morskiej

Kategoria: gimnazjum
1 miejsce Nikola Polewiak- Gimnazjum w Sztutowie
2 miejsce Adriana Cyrzan- Gimnazjum w Mikoszewie
3 miejsce Natalia Cyrzan- Gimnazjum w Mikoszewie

Kategoria: szkoła ponadgimnazjalna:
1 miejsce- Małgorzata Loryś- Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim
2 miejsce- Klaudia Doba- Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim
3 miejsce- Kinga Kwiecień- Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze  Gdańskim

Wyróżnienie otrzymali:
Agnieszka Zakrzewska- Gimnazjum w Sztutowie
Wiktor Pajączkowski- Gimnazjum w Krynicy Morskiej
Karolina Brzuszczyńska- Gimnazjum w Stegnie
Katarzyna Rocławska- SOSW w Nowym Dworze Gdańskim

Dodatkową nagrodą i najważniejszym wyróżnieniem jest recytacja uczniów, którzy zajęli I miejsca, w trakcie uroczystości  68. Rocznicy Wyzwolenia KL Stutthof w dniu 9 maja 2013 roku o godzinie 11:00 w Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Z roku na rok impreza prezentuje coraz większy poziom recytacji, a to dzięki zaangażowaniu opiekunów, najczęściej polonistów ze szkół w powiecie nowodworskim. Konkurs już na stałe wpisał się w kalendarz imprez szkół z powiatu nowodworskiego.